İlim Adamları ESAM'da Ağırlandı.

 

25 Şubat 2011

ESAM Ekonomik ve Sosyal Araştırmalar Merkezi Kocaeli Şubesi’nin Cuma Söyleşilerinin bu haftaki içeriğinde küçük bir değişiklik yapılarak program iki bölümde icra edildi.

İlk bölümde ilim adamları ile müzakereler yapılırken ikinci bölümde Prof. Dr. Ali Seyyar ile interaktif söyleşi gerçekleştirildi.

Programın ilk bölümünde Sakarya Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ali Seyyar, Kocaeli Üniversitesi Öğretim Üyeleri Prof. Dr. Nihat Erdoğmuş, Doç. Dr. Seyfettin Erdoğan, Doç. Dr. Abdülkadir Şenkal, Yard. Doç. Dr. Vedat Cengiz ve Dr. Armağan Türk ile ESAM çalışmaları ve Kocaeli’yi ele alacak Bilimsel Kocaeli Dergisinin 3. sayısı müzakere edildi.

ESAM Kocaeli Şube Başkanı Salim Tekoğul ve Şube Yönetim Kurulu Üyeleri İbrahim Veli, Serkan Yeğnidemir, Abdullah Kaya ve Yusuf Şentürk’ün ev sahipliğinde gerçekleşen programın diğer katılımcıları, KBB Büyükşehir Belediye Meclisi Üyesi İbrahim İlhan, Öğder Bşakanı Cemil Koral, Maden Mühendisi Adem Çelik, Jeoloji Mühendisi Yılmaz İhtiyar ve Öğretim Görevlisi Ali Yıldız oldu.

“DERGİ ÇALIŞMASI HIZLA İLERLİYOR”

ESAM Şube Başkanı Salim Tekoğul’un ESAM’ın misyonu, kuruluş amacı ve çalışmaları hakkında yaptığı kısa takdimin ardından öğretim üyeleri ESAM ile ilgili değerlendirme ve önerilerde bulundular.

Daha sonra Yönetim Kurulu Üyesi İbrahim Veli’nin ESAM Kocaeli Dergisinin “Kocaeli’nin Sosyal Haritası” konulu 3. sayısına ilişkin açıklamaları dinlendi. Derginin kapsamı ve içeriği noktasında öneriler sunan ve tavsiyeleri alınan öğretim üyeleri, hizmet amaçlı bu faaliyeti takdir ettiklerini, bu çerçevede üzerlerine düşen ne varsa bundan kaçınmayacaklarını, çalışmalara katkı sunacaklarını, zaman ayırma gayreti içersinde olacaklarını söylediler.

Karşılıklı görüş alışverişinde bulunulan müzakere çok verimli geçti. Sadece dergi konusunda değil diğer konu başlıklarında da ESAM’a destek olabilecekleri sözünü verdiler.

Prof. Dr. Ali SEYYAR : “ÜNİVERSİTELER YENİ BİLİMLERE AÇILMALI”

Programın ikinci kısmında ise Sakarya Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ali Seyyar, Üniversiteler ve Sosyal Hizmetler ve Engellilerin sorunları konularında kısa bir sunum yaptı.

Üniversitelerin yeniliklere açık olması ve metafizik ilimlere merak gütmesi gerektiğine değinen Seyyar, Evde bakım hizmetini, Göç olgusunu, Aile ve toplum sorunlarını, Ahlaki çözülmeleri, özürlülerin sorunlarını anlattı. Çözüm önerilerine ilişkin açıklamalarda bulundu.

Program sonunda ESAM Şube Başkanı Salim Tekoğul, Prof. Dr. Ali Seyyar’a katılımı ve katkısı dolayısıyla teşekkür şilti takdim etti.