10-16 Mayıs  Engelliler Haftasını Kutladık

 

18 Mayıs 2011

10-16 Mayıs 2011 Engelliler Haftası münasebetiyle Hizmet-İş Sendikası Genel Merkezi tarafından 16 Mayıs 2011 tarihinde Engelliler Haftası Programı düzenlenmiştir. Program kapsamında Prof. Dr. Ali Seyyar, "Bir Sosyal Lider Olarak Hz Peygamber Ve Özürlü Dostu İstihdam Yöntemleri” adlı sunum gerçekleştirmiştir.

Düzenlenen Programa Hak-İş Genel Başkanı Mahmut ARSLAN, Hizmet-İş Sendikası Genel Sekreteri Devlet Sert, Genel Mali Sekreter Metin Eser, Genel Teşkilatlanma Sekreteri Zekeriya Koca, Prof. Dr. Ali Seyyar, Gör-Bir-Der (Görmeyenler Kültür ve Birleşme Derneği) Genel Başkanı Mehmet Yüksel, Saadet Partisi Ankara 1. Bölge Milletvekili Adayı İsrafil Bayrakçı, Özürlüler İdaresi Başkan Yardımcısı Ayhan Metin, Sağlıklı Nesiller Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Enginer Birdal, Hizmet-İş Sendikası Engelliler Komite Başkanı Hanefi Karadağ ve komite başkan yardımcıları, çok sayıda engelli üyeler ve basın mensupları katıldı.

Programda bir konuşma yapan Hak-İş Genel Başkanı Mahmut ARSLAN, engellilerin seslerini duyurabilmeleri için sendikal mücadelede yer almaları gerektiğini söyledi. Engellilerin sorunlarının Türkiye'de ihmal edilen bir konu olduğunu, toplumun, engellilerin ve yakınlarının yaşadıkları sorunlara karşı duyarlı olması gerektiğini belirten ARSLAN, engellilerin taleplerinin dikkatle dinlenerek yerine getirilmesi gerektiğini ve toplu sözleşme görüşmelerinde engelli çalışanların sorunlarının da dile getirilip çözüm üretilmesinin önemli olacağını ifade etti.

Başta sendikalar olmak üzere toplumun her kesimini, engellilerin sorunlarını çözümü ve sendikal faaliyetlerdeki sorunların çözümünde birlikte hareket etmeye çağıran ARSLAN, "Sendikal faaliyetlerde engellilerin oldukça fazla olmasını istiyoruz, engelliler seslerini duyurmak için sendikal alanda olmalılar, sendikaların şube ve binaları engellilerin girip çıkmasına uygun hale getirilmelidir" dedi.

Hizmet-İş Sendikası Engelliler Komite Başkanı Hanefi Karadağ ise yaptığı konuşmada, engellilerin özellikle işsizlik ve istihdam konusunda büyük sorunlar yaşadığını belirterek, engellilerin istihdamına yönelik teşvik edici uygulamaların artırılması gerektiğini söyledi.

Keçiören Belediyesi çalışanlarından Hizmet-İş Sendikası engelli üyesi Murat Ilgar ise "Engelli Kardeşim" adlı şiirini okudu.

Programda Prof. Dr. Ali Seyyar, "Bir sosyal lider olarak Hz. Peygamber ve özürlü dostu istihdam yöntemleri" konulu sunum yaptı.

Peygamber Efendimizin engellilere verdiği değeri anlatan Seyyar, "Özürlülüğün, insanların değerini düşüren bir engel değil, tam aksine insanların ruh güçlerini, insanlıklarını parlatan bir husus olduğunu" söyledi.